1

اول ) اب، مهم ترین مسله یزد است.

* اتفاقات چند مدت گذشته و حملات متعدد به خط لوله انتقال اب یزد نکته ای است که باید به دقت وارامش توسط مردم یزد و مسولین رصد شود یزدی ها اگرچه به بردباری و تساهل معروفند اما اگاه به حقوق خود نیز می باشند .

دوم ) خط لوله انتقال اب، شریان حیاتی وحق قانونی مردم یزد است ؛

بحث اب ؛؛فرصتی است تا مسئولین و نخبگان استان فارغ ازهر بینش وتفکر با یک صدای واحد بر یک موضوع تکیه کنند؛ قانون

سوم ) خط لوله انتقال اب یزد یک طرح ملی، قانونی و شفاف است تخصیص اب یزد از اصفهان براساس کار کارشناسی و دستور وزیر نیرو در سال ۶۸ صورت گرفته است و۳۰ سال از عمر این مصوبه می گذرد.

عین تصویر نامه۱۲/۲۶/ ۶۸ وزیر وقت نیرو اقای زنگنه در مورد تخصیص اب به یزد جهت یادآوری چاپ می شود.

*ازسخنان ایت الله خامنه ای در دیدار با مردم یزد

 

بسمه تعالی

جمهوری اسلامی ایران
وزارت نیرو

تاریخ 26/12/68
شماره100/6/121

 

1

به گیرندگان زیر جهت اقدام حسب مورد
بمنظور بررسی و اتخاذ تصمیم درخصوص میزان و نحوه تامین آب مشروب و صنعتی مورد نیاز منطقه یزد در تاریخ 20/12/1368 در جلسه ای با حضور:
برادر مهندس طراوت معاونت محترم بهره برداری و مدیریت منابع آب.
- ء ء منوچهری ء ء آب و فاضلاب شهری
ء ء زعفرانی مدیر عامل محترم سازمان آب منطقه ای اصفهان
ء ء سمسار یزدی ء ء ء ء یزد
ء ء جهانی مدیرکل محترم دفتر برنامه ریزی و بررسی های منابع آب
ء ء معماری ء ء دفتر کنترل و هماهنگی طرحهای آب
ء ء زرکوب سرپرست محترم دفتر فنی و قائم مقام شرکت خدمات مهندسی آب
ء ء معصومی الموتی مشاور محترم امور آب
و سایر کارشناسان ذیربط، موضوع مصارف فعلی و آتی منطقه مزبور، گزارشات تهیه شده و امکانات تامین آب از زاینده رود مورد بحث و بررسی مفصل قرار گرفته و پس از تبادل نظر در خصوص میزان آب مورد نیاز و شیوه های تامین آن از زاینده رود با عنایت به سایر نیازمندیها و مصارف، تصمیماتی به شرح زیر اتخاذ گردید که بدینوسیله جهت اجرا ابلاغ میگردد:
1-جهت مصارف آب مشروب و صنعتی منطقه یزد، از رودخانه زاینده رود سالانه هفتاد و هشت میلیون متر مکعب (متوسط 5/2 متر مکعب در ثانیه) تخصیص می یابد. حداکثردبی برداشتی سه مترمکعب در ثانیه خواهد بود.
2-با توجه به فوریت امر، می بایستی حداکثر تا آخر تیرماه سال آتی(1369) فاز یک پروژه انتقال آب از زاینده رود به یزد تهیه و برای عقد قرارداد اجراء و ارائه گردد.

3-ضروری است سازمان آب منطقه ای یزد با همکاری سایر ارگانها و مسئولین، تمهیدات لازم را برای تامین کل اعتبار ریالی اجرای طرح از منابع غیردولتی بعمل آورده و برای سال آتی نیز منابع کافی جهت پرداخت های مقدماتی قرارداد اجرای پروژه را فراهم نماید.
4-جلسه بر اجرای هرچه سریعتر سد و تونل سوم کوهرنگ و همچنین انجام مطالعات انتقال آب از چشمه لنگان نیز تاکید نمود.
بیژن زنگنه
وزیر نیرو
گیرندگان:
1-معاونت محترم بهره برداری و مدیریت منابع آب
2- ء ء آب و فاضلاب شهری
3- مدیر عامل محترم سازمان آب منطقه ای اصفهان
4- ء ء ء ء یزد

 

2

عليرضا طحان

کارشناس ارشد حقوق اقتصادي

 

 

alirezatahan

از زمان هاي گذشته تا به امروز قراردادهاي خصوصي همواره مهمترين محل تلاقي آزادي و عدالت بوده اند؛به گونه اي که هرجا توافقي بين طرفين قرارداد شکل مي گيرد اصل آزادي قراردادي، آن را محترم مي شمارد و به مثابه قانون حاکم ميان طرفين به آن نگاه مي کند.

در قوانين حقوقي ما نيز به موجب ماده 10 قانون مدني، اصل آزادي قراردادي محترم شمرده شده است و تنها در صورتي قرارداد را باطل مي داند که مخالف نص صريح قانون باشد.

اما با توجه به ظهور و قدرت گيري هر چه بيشتر شرکت هاي بزرگ و به تبع آن نابرابري هاي اقتصادي ايجاد شده و بعضاً انحصارهايي که توسط اين شرکت هاي پر قدرت اعمال مي شود، قراردادهاي از پيش نوشته شده اي شکل مي گيرد که در آن اغلب شروطي يک طرفه و با منافع حداکثري براي طرف قدرتمند قرارداد که همانا شرکتهاي قدرتمند انحصارطلب هستند، درج شده است؛ که طرف ضعيف قرارداد که همان مصرف کننده باشد هيچگونه حق چانه زني را براي خود نمي بيند و صرفا به دليل انحصار ايجاد شده يا بايد به اين شروط غيرمنصفانه تن دهد و يا به طور کلي از امضاي قرارداد منصرف شود.

در«حقوق اروپا» و «Common law» با توجه به حمايت از مصرف کننده که طرف ضعيف تر قرارداد ها مي باشد، با شروط غير منصفانه قرارداد مبارزه مي شود اما در حقوق ما به دليل سنتي بودن حقوق داخلي ماده خاصي براي برخورد با اين شروط در نظر گرفته نشده است و بالعکس بايد با توجه به اصل آزادي قراردادي و حاکميت اراده طرفين(ماده 10 قانون مدني) و همچنين اصل لزوم قراردادها، حکم به صحت اين قراردادها و شروط غيرمنصفانه آن ها داد.

تنها در ماده 46 قانون تجارت الکترونيکي اعمال شروط غيرمنصفانه به ضرر مصرف کننده را موثر ندانسته است که با توجه به خاص بودن اين قانون به نظر نمي رسد که بتوان حکم آن را به موارد عام ديگر تسري داد.

با توجه به وجود شرکت هاي انحصار طلب زيادي که در کشور ايران در حال فعاليت مي باشند و اخيرا قراردادهايي را به امضا رسانده اند که علاوه بر دارا بودن شروط غير منصفانه، بعضا حتي از قواعد عمومي قراردادها نيز تا حدي سرپيچي نموده اند، لازم به نظر مي رسد که قانونگذار به حمايت از مصرف کننده که در جايگاه ضعيف تر قراردادي، قرار دارد بپردازد و با وضع قانوني در اين راستا از اعمال شروط غيرمنصفانه قراردادي جلوگيري نمايد و همچنين بهتر است که دادرسان در مقام احقاق حق، در تفسير قراردادها راهي مطابق با عدالت بجويند و از اين طرف ضعيف قرارداد حمايت کنند.

امیرحسین نوکار

کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

 

 

tanz53

1-تاریخ و مبلغ چک را حتماً، هم به حروف و هم به عدد بنویسید.

2-بر روی مبلغ عددی و حروفی را با چسب شیشه ای پوشانده و با ناخن روی آن را خط بیاندازید تا در صورت برداشتن چسب، جوهر را از روی چک جدا کند.

3-هرگز در هنگام نگارش چک، خودکارتان را عوض نکنید (حتی دو خودکار همرنگ )،چرا که جاعل بعدا می تواند ادعا کند که خودکار سومی هم در کار بوده است. گاهی دیده می شود کلاهبرداران مخصوصا خودکار تمام شده ای را به شما داده که بسرعت جوهرش تمام شده و مجبور شوید قسمتی از متن چک را با خودکاری دیگر بنویسید.

4-یک اشتباه متداول، استفاده از خودکار دیگران است. هرگز از خودکار کسی که می خواهید چک را به او بدهید استفاده نکنید. حتما برایتان پیش آمده که در هنگام نگارش چک، طرف مقابل فوراً خودکارش را بطرفتان می گیرد. هرگز قبول نکنید!!چون بعداً با همان خودکار چکتان دستکاری می شود.

5- اگر زیاد چک مینویسید از قلمی منحصر بفرد با رنگی خاص استفاده کنید . (رنگ مشکی و رنگ آبی براحتی قابل ساخت و جعل است)

6-یکی از اشتباهات رایج در نگارش چک این است که قسمتی از متن چک را به طرف مقابل می سپاریم تا بنویسد بعنوان مثال تاریخ ها را میزند و چک را جهت درج مبلغ و امضاء به شما می دهد یا مبلغ چک را نوشته و از شما میخواهد آن را امضاء نمایید. در اینصورت بعدها، بازهم میتواند چک را دستکاری کند و شما نمی توانید ثابت کنید که بعداً اینکار را کرده چون اطلاعات دیگر چک هم بدست او نوشته شده است.

صفحه6

7-در صورتی که چک خط خوردگی ندارد، حتما درج نمایید «بدون خط خوردگی» و در صورتی که دارای خط خوردگی است حتماً، میزان و موارد خط خوردگی را در پشت چک کامل توضیح دهید.

8- در صورت عقد قرارداد، حتما مبلغ، تاریخ و شماره چک را در قرار داد درج کرده و تصاویر چکها را پیوست نمایید.

9-بعضی چک ها 2 امضا بوده (حتما دو نفر باید امضاء کنند) و یا بدون مهر فاقد اعتبارند (معمولا در شرکت ها) این یکی از فرصت های کلاهبرداری است. خیلی مواقع صادر کننده چک بقصد پرداخت نکردن یا دیرتر پرداخت کردن چک، مخصوصاً این موضوع را پنهان می کند و چک را امضاء کرده و تحویل شما می دهد.

مسلماً این چک نقد نخواهد شد و تنها راه شما، شکایت حقوقی (طولانی مدت) از اوست که در آخر هم مدعی می شود که در آن لحظه فراموش کرده بودم که این چک بدون مهر فاقد اعتبار است. پس در زمان قرارداد و گرفتن چک، از صادره کننده بخواهید درج کند که این چک دو امضا نبوده و نیاز به مهر ندارد. در این صورت، اگر این مشکل پیش بیاید، می توانید از وی بخاطر کلاهبرداری و فریب شکایت نمایید.

10-هرگز چک را جهت اصلاح، تعویض و ... در اختیار، صادر کننده قرار ندهید. چون در اختیار داشتن چک توسط صادرکننده به معنای پرداخت دین است. یعنی صادرکننده می تواند مدعی شود که وجه چک را پرداخته و چک را پس گرفته است و این شمایید که باید ثابت کنید که اینطور نبوده است که کار بسیار مشکل و زمانبری است.

11-اگر تاریخ چک شما با تاریخ تحریر (نوشتن) قرارداد یکی باشد، می توانید بصورت کیفری آن را دنبال کنید ولی اگر تاریخ چک بعد از تاریخ قرارداد باشد چک شما وعده دار و حقوقی است.

12-حتی المقدور چک را حامل نکشید و سعی کنید در وجه شخص خاصی چک را صادر نمایید تا هرکسی (شرخر) نتواند ادعا کند که چک مال اوست.

13-اگر در متن چک کلمه «بابت» درج شود و یا شرطی درج گردد، چک شما منوط به اجرا و اثبات آن می گردد. مثلا: در وجه آقای.... بعنوان ضمانت قرارداد. در این موارد چک حقوقی شده و دریافت آن مشکل خواهد شد پس بخواهید که در متن چک نوشته نشود بابت ...

بخاطر داشته باشید کشیدن چک سفید امضاء، تخلف محسوب مي شود.

 امیرحسین نوکار

کارشناس حقوق


6

پیاده شخصی است که بدون استفاده از هر نوع وسیله نقلیه موتوری یا غیر موتوری حرکت می کند.
ممکن است شرایطی باشد که عابر پیاده و راننده وسیله نقلیه هردو مقصر باشند. مانند اینکه عابر پیاده با وجود محل خط کشی و یا پل عابر پیاده، از بزرگراه بگذرد و راننده هم با نقص فنی اتومبیل به رانندگی بپردازد، در این صورت کارشناس فنی با بررسی محل وقوع حادثه درصد تقصیرهریک را تعیین می کند.
اما مسولیت عبور عابر پیاده در موارد غیر قانونی چیست؟
به موجب ماده 504 قانون مجازات اسلامی هرگاه راننده ای که با داشتن مهارت و سرعت مجاز و مطمئن و رعایت سایر مقررات در حرکت است در حالی که قادر به کنترل وسیله نباشد و به کسی که حضورش در آن محل مجاز نیست، بدون تقصیر برخورد کند، مسئولیت منتفی است و در غیر این صورت راننده ضامن است.
مطابق ماده 333 قانون مجازات اسلامی، در مورادی که عبور عابر پیاده ممنوع است اگر عبور نماید و راننده‌ای که با سرعت مجاز و مطمئنه در حرکت بوده و وسیله نقلیه نیز نقص فنی نداشته باشد و در عین حال قادر به کنترل نباشد و با عابر برخورد كرده و منجر به فوت یا مصدوم شدن وی شود، راننده ضامن دیه و خسارت وارده نیست.
در نتیجه می توان گفت چنانچه کسی که ارتکاب به او نسبت داده شده هیچ گونه تخلفی مرتکب نشده باشد وقوع قتل هم صرفا به لحاظ تخلف مقتول باشد، راننده مسئول نیست.
در ماده 333 قانون مجازات اسلامی چهار شرط برای عدم مسئولیت راننده بیان شده است که عبارتند از عابر پیاده از محل ممنوعه عبور کند، راننده با سرعت مجاز در حرکت باشد، وسیله نقلیه نقص فنی نداشته باشد، راننده قادر به کنترل نباشد.
مسولیت نقص فنی خودرو :
نقص فنی عبارتست از نداشتن چراغ های جلو و عقب، نامیزان بودن چراغ های جلو یا فرمان ، حساس ومیزان نبودن ترمز پایی ، نداشتن عاج در سطح اتکاء لاستیک چرخ، نداشتن برف پاک کن در هنگام بارندگی و زنجیر چرخ در یخ بندان، که چنانچه بدین گونه باشد راننده در بروز حادثه مسئول شناخته می شود. لذا در فرضی که راکب سرعت مجاز و مطمئنه داشته و اتومبیل هم فاقد نقص فنی باشد، اما اگر ثابت شود راننده مست بوده، راننده مسئولیت و مجازات دارد.

بر اساس قانون، کارگری که سنش بین ۱۵ تا ۱۸ سال تمام باشد، کارگر نوجوان نامیده می شود و در بدو استخدام باید توسط سازمان تامین اجتماعی مورد آزمایش های پزشکی قرار گیرد.


work

به گزارش کارگرانلاین، کار کودک از نظر سازمان بین‌المللی کار به آن دسته از فعالیت‌های اقتصادی کودکان گفته می‌شود که باعث آسیب رسیدن به سلامت جسمی، روانی، اخلاقی یا اجتماعی کودکان می‌شود یا آموزش آنان را از سه طریق دچار مشکل می‌کند.
اما قانون درباره شرایط کار نوجوانان در قانون کار چیست؟
ماده 79: به کار گماردن افراد کمتر از 15 سال تمام ممنوع است.
ماده 80: کارگری که سنش بین 15 تا 18 سال تمام باشد، کارگر نوجوان نامیده می شود و در بدو استخدام باید توسط سازمان تامین اجتماعی مورد آزمایش های پزشکی قرار گیرد.
ماده 81: آزمایش های پزشکی کارگر نوجوان، حداقل سالی یک بار باید تجدید شود و مدارک مربوط در پرونده استخدامی وی ضبط شود. پزشک در باره تناسب نوع کار با توانایی کارگر نوجوان اظهارنظر می کند و چنانچه کار مربوط را نامناسب بداند کارفرما مکلف است در حدود امکانات خود شغل کارگر را تغییر دهد.
ماده 82: ساعات کار روزانه کارگر نوجوان ، نیم ساعت کمتر از ساعات کار معمولی کارگران است. ترتیب استفاده از این امتیاز با توافق کارگر و کارفرما تعیین خواهد شد.
ماده 83: ارجاع هر نوع کار اضافی و انجام کار در شب و نیز کارهای سخت، زیان آور ، خطرناک و حمل بار با دست، بیش از حد مجاز و بدون استفاده از وسایل مکانیکی برای کارگر نوجوان ممنوع است.
کدام یک از موارد بالا در مورد کودکی که در مشهد در قیف کوره آجرپزی جان خود را از دست داد اجرا شده است؟
ماده 84: در مشاغل و کارهایی که به علت ماهیت آن با شرایطی که کار در آن انجام می شود برای سلامتی یا اخلاق کارآموزان و نوجوانان زیان آور است، حداقل سن 18 سال تمام خواهد بود. تشخیص این امر با وزارت کار و امور اجتماعی است.