دکتر حسین کرمان‌پور


7

بخش قابل توجهی از بیماری‌های غیرواگیر، به خصوص بیماری‌های قلبی عروقی رابطه نزدیکی با تحرک آدمی دارند. مثل تمام دنیا، سبک زندگی ما ایرانیان نسبت به ۵۰ سال گذشته دست‌خوش تغییرات جالب توجهی شده است. برخی از این تغییرات مثبت و بسیاری از آن‌ها منفی تلقی می‌شود.
روش زندگی کردن آن‌قدر مهم است که امروزه بسیاری از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر را به چنین تغییراتی به طور مستقیم مرتبط می‌کنند و به ویژه بیماری‌های غیرواگیر در این میان از اهمیت بالایی برخوردار است. این تغییرات در چند واژه خلاصه می‌شوند.
تحرک
بخش قابل توجهی از بیماری‌های غیرواگیر، به خصوص بیماری‌های قلبی عروقی رابطه نزدیکی با تحرک آدمی دارند. هرچه تحرک بیشتر و مداوم، میزان بیماری قلبی پایین‌تر! گذشته ما هم نشان می‌دهد ملت پرتحرکی بودیم، اما امروز به مدد وام‌های بانکی، هر کسی اتومبیل یا موتورسیکلتی را زیرپای خویش قرار داده است و تا نانوایی محل هم حاضر نیستیم پیاده برویم. خریدها همه با وسیله نقلیه انجام می‌شود. دوست داریم ایستگاه واحد و مترو، درست در پاشنه در خانه ما باشد. روی مبل دراز می‌کشیم و برای یک لیوان آب یا چای به دیگران دستور می‌دهیم. جاروی خانه برقی است و نیازی به حرکت زیاد احساس نمی‌شود.
صفحه6
 برای ظرف‌ها، دیوارها، پرده‌ها و... هم هریک وسیله‌ای الکترونیک در دسترس است. حتی برای جمع کردن خورده غذاهای دور سفره هم جاروی برقی دستی هست که ما جنبشی نکنیم. جدای از کسانی که ماهواره دارند (برخی هم البته همسایه کناری ماهواره دارد!) بیش از ۵۰ کانال متنوع تلویزیونی باعث می‌شود برای زمان زیادی بدون آن‌که بفهمیم در مبل فرو رویم، بی تحرک بمانیم و حتی ستون فقرات بیچاره هم هرچه علامت دهد، کمری صاف نکنیم تا جایی که مشکلات آن‌قدر زیاد شود که جز عمل جراحی چاره‌ای نباشد.
موبایل‌های هوشمند و تبلت‌ها صیغه‌ای مجزاست. این دو وسیله، همه رده‌های سنی را نشانه رفته، چندان‌که همان کودکی که بدون این وسایل تا خوابش نگرفته بود از در و دیوار بالا می‌رفت و با تحرک دائمی همه را به وجد می‌آورد، ساعت‌ها گوشه‌ای کز کرده و با انگشت‌هایش مدام صفحه را بالا و پایین می‌کند تا در نهایت امتیازی کسب کند و یا بازدیدکنندگانی جدید چون خود را اسیر عکس‌ها و نوشته‌های خود سازد. قصه تحرک، سری دراز دارد که به همین جا بسنده می‌کنم. اگر سبک زندگی را عوض نکنیم، موج بیماری‌های قلبی از مرز بیست سال هم گذشته و به کمتر از آن می‌رسد.
تغذیه
برای مبحث شیرین تغذیه کافی است از این‌جا آغاز کنم که در عصر حاضر کسانی آمدند به جای آب گوارا و دوغ سنتی، نوشابه گذاشتند، گازدارش کردند و بعد شیشه‌های کوچک آن را تبدیل به بطری‌های پلاستیکی کردند. سپس با استقبال خلایق، بطری‌های کوچک را به خانواده تبدیل و چندی است در بازار نوع سوپر خانواده یا مسافرتی‌اش هم تهیه و در دسترس قرار گرفته است. حالا خیال‌مان راحت است نوشابه‌های دو و سه و چهار لیتری هم در دسترس است. نوشابه‌های گازدار، هیچ ارزش غذایی ندارند؛ پس اگر عقل به خرج دهیم نباید بخوریم.
جای استکان کمر باریک و نعلبکی، لیوان گذاشتند و بعد لیوان را هم بزرگ‌تر کردند تا برای هر بار مصرف چای به جای یک حبه کوچک قند، تا ۶ حبه مصرف شود. این قندها کجا می‌رود؟ در بدن انبار می‌شود، چاق می‌کند و بعد بیماری‌های متعدد جان‌فرسا تقدیم روح و جان ما می‌شود.
به جای بشقاب چینی گل مرغی، ظرف یک‌بار مصرف گذاشتند و به جای سفره سنتی و پارچه‌ای اصفهان، سفره یک‌بار مصرف رول نهادند که غذای‌مان را که نوش جان کردیم، باقی مانده و ظرف‌های کثیف را در همان سفره در هم بپیچیم، مبادا کمتر تحرکی کنیم و از آن سو هم طبیعت را پر کنیم از ظروف مضر تا هم نسل خود را نابود کنیم و هم آینده را.
سبزی خوردن را از زندگی پاک پاک کردیم و عروس خانم‌ها و آقا دامادها بلد نیستند نیم کیلو سبزی خوردن را چطور تهیه و ضد عفونی کنند. رژیم غذایی ما شده روغن سرخ کرده، غذای گوشتی آماده و نان‌ها و پنیرهای پرکالری تا در سن ۴۰ به بالا رگ‌های‌مان بگیرد و با اندک فعالیتی نقش زمین شویم. جمعیت آن‌قدر طالب مرغ و گوشت شده که مرغ‌داری‌ها پس بر نمی‌آیند. پس خوراک دام و طیور چونان است که دیگر به مرغ و گوشت هم نمی‌توان اعتماد کرد. به مرغ فروشی وقتی می‌گویی دو تا مرغ بدهید، هر کدام ۱۸۰۰ کیلوگرم، ابروهایش را بالا می‌اندازد. مرغ بالای ۲ کیلوگرم هم حدیث مفصلی است که می‌گذرم. قصه پر غصه غذاهای آماده و فست فود هم تکرار مکررات است.
سیگار، دود، پارازیت، تشعشعات، آلاینده‌های هوایی، فضایی و صوتی
دیگر کمتر شهری یا حتی روستایی را می‌یابی که فاقد آلاینده‌های بشر دوپا باشد. همین چند قلم برای نابودی ما نسل ایرانی کافی است و نیازی به دشمن نیست. این بند چون برایم هزینه دارد سربسته می‌گذارم و به این بسنده می‌کنم که سبک زندگی را جوری تنظیم کنیم که از این معجون دور باشیم! می‌شود آیا؟ پاسخ من این است که عقل اقتضا می‌کند آن چیزی که دست خود ما هست را کنترل کنیم.
چه در مجموعه مسکونی ساکن باشیم و چه در خانه شخصی، حالا که یک قارقارک زیر پای‌تان هست تا بروید نان بخرید، وقت خروج از خانه، اول در پارکینگ را باز کنید، بعد ماشین را روشن کرده سریع خارج شوید، در پارکینگ را ببندید و بعد هی گاز بدهید تا نفیاً و اثباتاً باورتان شود ابوطیاره روشن است و شما را به مقصد می‌رساند. استارت زدن در پارکینگ و فشردن پا روی پدال برای دفعات، اولین ضررش مستقیم به خود شما و سپس به جان‌دارانی وارد می‌شود که مشغول تنفس هستند. چون رعایت نمی‌کنیم و گوش شنوایی هم وجود ندارد پس هر وقت به دلایلی در پارکینگ منزل تردد می‌کنید سعی کنید در کسری از ثانیه از آن خارج شوید. برای بقیه آلاینده‌ها هم این‌قدر مطلب نوشتند که می‌توانید رجوع کرده و راه درست را بازشناسید.
یک نکته را هم دلم تاب نمی‌آورد نگویم؛ زنان باردار و کودکان از تردد روی پشت بام‌ها و بالکن‌هایی که در آن یک بشقاب قرار دارد و وسطش یک وسیله‌ای است که امواج را به خود جذب می‌کند تا روی تلویزیون همسایه، سریال ترک نشان دهد، جدا خودداری کنند.
استرس، فشارهای روحی ناشی از محیط کار، مشکلات اقتصادی، معضلات اجتماعی و غیره هم از جمله ایرادات بزرگ زندگی مدرن است که همکاران من به حد کافی در باره آن توضیح واضحات دادند و من برای رعایت اختصار به یک جمله اکتفا می‌کنم؛ برای مقابله با استرس، وقتی اصل مشکل را نمی‌توانیم حل کنیم باید کمی تفکرمان را تغییر دهیم.
ایران پزشک